NCGA - North Carolina General Assembly
Full Site Search:
Search Bill Text:
Find a Bill:
View Member Info:
North Carolina Senators
2017-2018 Session
Party District Member Counties Represented
(R) District 15 John M. Alexander, Jr. Wake
(R) District 45 Deanna Ballard Alleghany, Ashe, Avery, Caldwell, Watauga
(R) District 18 Chad Barefoot Franklin, Wake
(R) District 34 Dan Barrett [ Appointed 08/23/2017 ] Davie, Iredell, Rowan
(R) District 17 Tamara Barringer Wake
(R) District 26 Phil Berger Guilford, Rockingham
(R) District 39 Dan Bishop Mecklenburg
(D) District 14 Dan Blue Wake
(R) District 13 Danny Earl Britt, Jr. Columbus, Robeson
(R) District 34 Andrew C. Brock [ Resigned 06/30/2017 ] Davie, Iredell, Rowan
(R) District 6 Harry Brown Jones, Onslow
(D) District 4 Angela R. Bryant Halifax, Nash, Vance, Warren, Wilson
(D) District 16 Jay J. Chaudhuri Wake
(D) District 21 Ben Clark Cumberland, Hoke
(R) District 1 Bill Cook Beaufort, Camden, Currituck, Dare, Gates, Hyde, Pasquotank, Perquimans
(R) District 44 David L. Curtis Gaston, Iredell, Lincoln
(R) District 46 Warren Daniel Burke, Cleveland
(D) District 5 Don Davis Greene, Lenoir, Pitt, Wayne
(R) District 50 Jim Davis Cherokee, Clay, Graham, Haywood, Jackson, Macon, Swain
(R) District 33 Cathy Dunn Davidson, Montgomery
(R) District 48 Chuck Edwards Buncombe, Henderson, Transylvania
(D) District 38 Joel D. M. Ford Mecklenburg
(D) District 23 Valerie P. Foushee Chatham, Orange
(R) District 24 Rick Gunn Alamance, Randolph
(R) District 43 Kathy Harrington Gaston
(R) District 47 Ralph Hise Madison, McDowell, Mitchell, Polk, Rutherford, Yancey
(R) District 11 Rick Horner Johnston, Nash, Wilson
(R) District 10 Brent Jackson Duplin, Johnston, Sampson
(D) District 37 Jeff Jackson Mecklenburg
(R) District 31 Joyce Krawiec Forsyth, Yadkin
(R) District 9 Michael V. Lee New Hanover
(D) District 32 Paul A. Lowe, Jr. Forsyth
(R) District 25 Tom McInnis Anson, Richmond, Rowan, Scotland, Stanly
(D) District 20 Floyd B. McKissick, Jr. Durham, Granville
(R) District 19 Wesley Meredith Cumberland
(R) District 36 Paul Newton Cabarrus, Union
(R) District 7 Louis Pate Lenoir, Pitt, Wayne
(R) District 12 Ronald J. Rabin Harnett, Johnston, Lee
(R) District 8 Bill Rabon Bladen, Brunswick, New Hanover, Pender
(R) District 30 Shirley B. Randleman Stokes, Surry, Wilkes
(D) District 28 Gladys A. Robinson Guilford
(R) District 2 Norman W. Sanderson Carteret, Craven, Pamlico
(D) District 3 Erica Smith-Ingram Bertie, Chowan, Edgecombe, Hertford, Martin, Northampton, Tyrrell, Washington
(R) District 41 Jeff Tarte Mecklenburg
(R) District 29 Jerry W. Tillman Moore, Randolph
(R) District 35 Tommy Tucker Union
(D) District 49 Terry Van Duyn Buncombe
(D) District 40 Joyce Waddell Mecklenburg
(R) District 27 Trudy Wade Guilford
(R) District 42 Andy Wells Alexander, Catawba
(D) District 22 Mike Woodard Caswell, Durham, Person